Pits Andersons

By | January 26, 2016

pits andersons

Pits Andersons, īstajā vārdā Alfrēds Pēteris Andersons, ir dzimis 1945. gada 22. martā, bet aizsaulē aizgājis 2016. gada 20. janvārī. Pits Andersons bija latviešu dziedātājs un ģitārists, nereti dēvēts arī par Latvijas rokenrola karali. Šādu slavu Pits Andersons izpelnījās jau 50. gados, kad viņš tika dēvēts par amerikāņu rokenrola karali Latvijā. Tieši Pits Andersons bija tas, kurš Latvijā popularizēja klasisko rokenrolu. Tāpat nevar nepieminēt arī to, ka Pits Andersons bija Pasaules rokenrola asociācijas goda biedrs. Savu izcilo zināšanu un prasmju dēļ Pits Andersons tika saukts arī par staigājošo tradicionālās amerikāņu mūzikas enciklopēdiju.

Balstoties uz Artēmija Troicka grāmatā “Back In The USSR, The True Story Of Rock In Russia” atspoguļotajiem datiem, Pits bija pirmais, nopietni vērtējamais rokeris visā PSRS teritorijā. Tāpat Pits ir vienīgais Latvijas un PSRS mūziķis, kas ir ierakstīts “Rockabilly Hall of Fame”.

Jau no 6 gadu vecuma 8 gadu garumā Pits mācījās mūzikas skolā, kurā apguva gan mūzikas teoriju, gan klavierspēli. Paralēli mācībām skolā, nodarbībām mūzikas skolā un sporta vingrošanas skolā Pita mamma lika viņam apmeklēt arī angļu valodas privātstundas. Tajā laikā aizliegto Rietumu radio Pits sāka klausīties jau 11 gadu vecumā.

Mācoties tā laika Rīgas Elektromehāniskajā tehnikumā, Pits kļuva gluži vai apsēsts ar amerikāņu rokenrolu, tāpēc jau 1959. gadā kā pianists piebiedrojās tehnikuma pašdarbības mūziķu grupai. Kopš savas pirmās uzstāšanās uz skatuves, kur viņš nodzied rokenrola klasiku “Long Tall Sally”, Pits kļuva pārliecināts, ka rokenrola spēlēšana un dziedāšana ir tas, ko viņš vēlētos darīt visu savu mūžu.

1963. gadā Pits kopā ar savu bērnības draugu Valēriju Saifudinovu nodibināja savu otro grupu “The Revengers”, ko nu varēja uzskatīt par īstu un kārtīgu grupu.

1972. gadā Pits saņēma uzaicinājumu piedalīties “Rock’n’Roll Revival Show” festivālā Londonā, kurā tolaik uzstājās dažādas pasaules līmeņa rokenrola zvaigznes. Tomēr šī iespēja palika neizmantota, jo atbildīgās PSRS institūcijas gluži vienkārši aizliedza Pitam doties uz Angliju.

80. gados Pits kļuva apsēsts ar jaunu ideju – viņš vēlējās spēlēt autentisko “rockabilly”, apvienojot to ar pūšamo instrumentu spēli. Tā radās Pita oriģinālais mūzikas novirziens, ko viņš nodēvēja par “brassabilly”. Šādā veidā Pita grupa par vairākiem gadiem apsteidza svinga atdzimšanu, kas notika vien 90. gadu sākumā, Amerikā.

1989. gadā Pits negaidīti tika uzņemts Zviedrijas Rokenrola klubā par goda biedru un tika uzaicināts piedalīties rokenrola festivālā Jončopingā, Zviedrijā.

10 gadus vēlāk – 1999. gadā Pits izdeva un producēja albumu “Sqingin’ As Always”, kurā bija apkopoti labākie, pēdējo 10 gadu laikā neizdotie ieraksti.

Pēc tam tiek izveidota grupa “Pete Anderson Band”, kas tika paredzēta dažādu vietējo rokenrola un kantrī mūzikas pārstāvju dalībai.

Vēlāk tapa arī tāds 5 mūziķu bends kā “Pete Anderson & The American Dream”, kas paguva uzstāties dažādos mūzikas festivālos gan Baltijā, gan Rietumeiropā. Pits Andersons ar grupu sava mūža laikā paspēja uzstāties tādās pasaules valstīs kā Igaunija, Lietuva, Krievija, Polija, Somija, Zviedrija, Dānija, Norvēģija, Holande, Beļģija, Vācija, Lielbritānija, kā arī Amerikas Savienotās Valstis.

Pits Andersons, ciešot no liposarkomas izraisītām komplikācijām, 2016. gada 20. janvārī aizgāja aizsaulē.