Nozīmīgākie Latvijas mūzikas notikumi

By | May 26, 2015

muzika

Mūzikas ierakstu gada balva “Zelta mikrofons”

Mūzikas ierakstu gada balva “Zelta mikrofons” ir pasākums, kura laikā tiek atspoguļoti latviešu mūzikas sasniegumi un notikumi aizvadītajā gadā un kurā tiek apbalvoti aktuālā gada visu mūzikas žanru labākie mūzikas ieraksti un to izpildītāji, kurus vērtē un nosaka profesionāla žūrija. “Zelta mikrofons” ik gadu beidzas ar koncertceremoniju, kurā tiek apbalvoti aizvadītā gada veiksmīgākie latviešu mūzikas pārstāvji, kurā uzstājas Latvijā populāri mūziķi un to grupas, kā arī piedalās Latvijas sabiedrībā populāras un aktuālas personības. Jāpiemin, ka iepriekš šis pasākums saucās vienkārši “Mūzikas ierakstu gada balva” – tikai pēdējos trīs gados šo nosaukumu papildina vārdu savienojums “Zelta mikrofons”. Pasākuma pirmsākumi meklējami jau padomju laikos, tomēr laika gaitā tas ir mainījis ne vien nosaukumu, bet arī formātu, pietuvinot to pasaules slavenajai Grammy mūzikas balvu pasniegšanai. 2016. gadā šis pasākums svinēs savu divdesmitgadi. Pasākumu organizē Latvijas Mūzikas Producentu apvienība jeb LaMPA. Šis ir nacionālas nozīmes mūzikas notikums, kuru gaida ikviens Latvijas mūzikas autors, izdevējs, izpildītājs un klausītājs.

Muzikālā banka

Muzikālā banka ir latviešu roka un popa mūzikas dziesmu aptauja, kuras organizators ir Latvijas Radio 2. Muzikālās bankas aptauja ir notikusi teju 15 gadus, sākot no senā 2001. gada 1. jūnija un atskaitot laika posmu no 2005. līdz 2007. gadam, kad tā nenotika. Aptaujas uzvarētājs tiek noteikts ar cilvēku balsojuma palīdzību, aizpildot speciālas aptaujas anketas un veicot telefonbalsojumu. Līdz Muzikālās bankas noslēguma pasākumam, kurā tiek noskaidrots uzvarētājs, Muzikālā banka ir mūzikas aktualitāšu radiošovs jeb raidījums, kurā ik nedēļu, ik mēnesi un, kā jau pieminēts, ik gadu ar dažādu balsojuma kanālu starpniecību tiek noskaidrotas, cilvēkuprāt, vērtīgākas latviešu roka un popa mūzikas dziesmas. Sākotnēji Muzikālās bankas noslēguma pasākums jeb apbalvošanas ceremonija notika Rīgā, bet jau 2002. gadā tās norise tika pārcelta uz Ventspili, kur tā norisinās vēl joprojām. Arī muzikālā banka ir viena no nozīmīgākajām aptaujām ne vien skatītāju un klausītāju vidū, bet arī Latvijas mūziķu starpā.

Eirovīzija (Eirodziesma, Supernova)

Eirodziesma bija Latvijas nacionālā atlase Starptautiskajam Eirovīzijas dziesmu konkursam. Eirodziesma notika no 2000. gada līdz pat 2014. gadam. Eirodziesmā uzvarēja mūziķis vai mūziķu grupa, kuru uzvaru noteica Latvijas televīzijas skatītāju telefonbalsojums. Pēdējos gados Eirodziesma norisinājās trijās kārtās – 1. un 2. pusfinālā, finālā un superfinālā, kas norisinājās vienas tiešraides laikā. Gadu pēc gada turpinoties Latvijas izvirzīto pārstāvju neveiksmīgajām neiekļūšanām Eirovīzijas finālā, tika nolemts par šī konkursa formāta un nosaukuma maiņu, kas no “Eirodziesmas” tika nomainīts uz “Supernovu”. Supernova nu ir dziesmu autoru un izpildītāju konkurss, kas ietver publisku atlasi, kuru vada profesionāla žūrijas komisija, tādējādi sniedzot iespēju izmēģināt savas muzikālās spējas ne vien Eirodziesmas veterāniem, bet arī pavisam jauniem, līdz šim nekur neredzētiem un nedzirdētiem mūziķiem. Atsevišķs konkurss notiek kā dziesmu izpildītājiem, tā arī dziesmu autoriem. Uzvarējušās dziesmas tiek piešķirtas un pielāgotas atlasēs uzvarējušajiem dziedātājiem, cenšoties izveidot maksimāli veiksmīgu un potenciālu kompozīciju. Supernovas mērķis ir ne viens atrast Latvijas pārstāvi Eirovīzijai, bet arī radīt platformu jaunu mūzikas autoru un mūzikas izpildītāju attīstībai un atpazīstamībai.