Nodoklis par mūzikas klausīšanos?

By | October 14, 2013

AKKAVai esat dzirdējuši, ka ja vēlaties atskaņot Radio publiskā vietā, tad jums ir jāmaksā par to nodoklis? Ja nē tad šis jums būs diezgan liels jaunums, jo nu jau kādu laiku Latvijā, ja vēlaties atskaņot mūziku ārpus sava ģimenes loka, vai arī, ja jums pieder uzņēmums kurā vēlaties atskaņot mūziku, jums ir jāizņem atļauja iekš AKKA/LAA, un jāsaka, ka šīs atļaujas nav lētas!

Piemēram, ja jums pieder viesu nams, tad par katru istabiņu, kurā vēlaties atskaņot mūziku jums ir jāmaksā 1.60 LS gadā, kas liekas nesamērīgi liela summa, bet vēl sliktāk ir uzņēmumiem, jo piemēram uzņēmumā, kurā strādā no 1 līdz 5 cilvēkiem mūzikas atskaņošana gadā izmaksās 5 Latus. Bet ja jūsu uzņēmumā ir no 21 liedz 30 cilvēki šis prieks jau maksās 20 Latus, un manuprāt šī ir nesamērīgi liela summa, un šim visam vajadzētu būt pavisam apgrieztam otrādi, jo nejauj mums, kā mūzikas klausītājiem būtu jāmaksā šī nodeva, jo esam pieraduši, ka Radio klausīšanās ir par brīvu! Tieši otrādi, radiostacijām vajadzētu maksāt šo nejēdzīgo nodokli, bet tas atkal nav rentabli, jo Radio stacijas nepelna tik daudz, lai spētu nomaksāt šādas summas.

Tad jautājums ir, vai mazajiem uzņēmumiem patiešām ir jāmaksā šādas naudas summas, un varbūt pat jāņem kāds no ātrajiem kredītiem, jo bieži vien šāda veida mikrouzņēmumiem ar naudas līdzekļiem ir ļoti pagrūti, un pat 5 vai 20 Lati būtu labāk ieguldīti uzņēmuma attīstībā, nevis ņemot kredītu iztērēti kaut kādas mūzikas klausīšanās pēc. Neviens, jau nesaka, ka ātrie kredīti nav izdevīgi, bet tomēr ņemt kredītu, lai varētu klausīties radio ir absurdi!

Bet kas tad notiktu, ja netiktu maksāti šie nodokļi un pie jums ierastos pārstāvji no AKKA.LAA? šis prieks tad jums pavisam nebūs lēts un sodanauda par šo administratīvo pakāpumu ir no 500 līdz 5000 apmērā, kas mazu uzņēmumu varētu pilnībā izputināt , jo šādas summas ātrajos aizdevumos jūs neiegūsit, un vienīgā izvēle būs stāties termiņ-aizdevuma saistībās! Tad kāda tad ir īsi šī nodokļa loma? Manuprāt nauda , kas tiek mūziķiem ir pārāk niecīga, un ja tu nevēlies savas dziesmas atskaņot radio par brīvu, tad vienkārši neļauj to, jo radio vajadzētu palikt bezmaksas pakalpojumi, un lai mūziķi pelna naudu ar ierakstu un dziesmu pārdošanu internetā vai koncertiem.