Mūzika palīdzēs jums atbrīvoties no bezmiega

By | February 22, 2017

Mēs dzīvojam stresa pilnā laikmetā un pilnvērtīgs miegs, kurš uzlabo mūsu psihisko un fizisko stāvokli, bieži vien tiek vērtēts zelta vērtībā. Ja mēs kaut brīdi aizdomāsimies, tad mums būs jāatzīst, ka miegs ir kaut kas vairāk par enerģijas saglabāšanu. Tas ir fizioloģisks process, kura laikā atjaunojas ne tikai katra, mūsu organisma šūna, bet arī atmiņa un domāšana, no organisma tiek izvadīti toksīni. Tieši tāpēc, mēs ar simts procentu pārliecību varam apgalvot, ka veselīgs miegs ir katra cilvēka veselības neatņemama sastāvdaļa.

Bet, pēc smagas un stresa pilnas darba dienas, ne jau katram cilvēkam izdodas uzreiz aizmigt. Aptuveni 30% pieaugušo cilvēku, katru vakaru saskaras ar bezmiegu. Šis procents ir vēl lielāks padzīvojošo cilvēku vidū, jo viņi stresam ir pakļauti vēl vairāk.

Bezmiegs uz organismu var iedarboties graujoši, kalpot par iemeslu daudzām slimībām, piemēram atmiņas zudumiem, dažādām psiholoģiskām slimībām, nomāktībai, depresijai un trauksmes sajūtai. Ilga bezmiega sekas var veicināt ilglaicīgas problēmas ar veselību – aptaukošanos, demences, kā arī paaugstinātu skaitu nāves gadījumu.

Zinātniskie pētījumi, kuri tika veikti 2006.gadā, Budapeštā, Ungārijā, pierādīja, ka klausoties patstāvīgi izvēlēto mūziku, miega fāze var samazināt divus, miega stadijas ciklus. Tas nozīmē, ka cilvēki daudz ātrāk var sasniegt REM fāzi, kura ir mūsu miega atjaunošanās daļa, klausoties savu mīļāko mūziku.

Pētījumos piedalījās studenti, kuri vairāku nedēļu garumā, pirms gulēšanas 45 minūtes klausījās savu mīļāko mūziku un pamanīja tās labvēlīgo ietekmi uz miegu. Tieši tādi paši rādītāji tika atzīmēti arī izmeklējumos, kuri notika Singapūrā un kuros piedalījās padzīvojuši cilvēki. Pēc veiktajiem izmeklējumiem, Lielbritānijā, Veselības Aizsardzības Dienests, lai novērstu bezmiegu, iesaka cilvēkiem, pirms gulēšanas klausīties maigu, nomierinošu mūziku.

Tagad rodas jautājums, vai Latvijas iedzīvotāji, būtu spējīgi ieklausīties ārsta norādījumos, ja viņiem piedāvātu klausīties mūziku pret bezmiegu. Esmu pārliecināta, ka daļa cilvēku, tieši tā arī dara, jo daudz labāk ir paklausīties mūziku, nevis dzert kārtējo, nomierinošo zāļu devu.

Eksperimenta laikā tika noskaidrots iemesli, kāpēc cilvēki, pirmām kārtām, izmanto mūziku un tie izrādījās visdažādākie. Vieni atzīmēja, ka mūzika palīdz novērsties no ārējiem kairinātājiem, piemēram, ja ilgi jāstāv sastrēgumā, kā arī no iekšējiem kairinātājiem, piemēram trokšņa ausīs. Mūzika lieliski aizpilda neveiklu klusuma brīdi, nodrošina draudzīgas atmosfēras rašanos un rada drošības sajūtu.

Fakti, kuri tika savākti pētījuma laikā, liecina, ka nav iespējams izvirzīt vienu muzikālo līniju, kā dažādu problēmu risinājumu. Cilvēki izvēlās visdažādākos mūzikas žanrus un izmanto tos visdažādāko iemeslu dēļ.

Nākotnē tiek plānots pētījums, kurš aptvers daudz lielāku iedzīvotāju slāni, kuri pieder pie dažādām kultūrām. Zinātnieki ir nolēmuši notestēt dažādas cilvēku grupas un eksperimenta laikā noskaidrot visefektīvāko aizmigšanas tehniku.

Eksperimenta mērķis – izstrādāt personalizētas mūzikas izvēles tehnoloģijas cilvēkiem, kuriem ir nepieciešams atbrīvoties no bezmiega, lai uzlabotu veselības stāvokli, paaugstinātu dzīves kvalitāti un vispārējo labklājību.

Bet pagaidām, kamēr tāda programma nav izstrādātā, mēs paši varam izvēlēties ko klausīties. Latvijā, ir daudz muzikantu un mūzikas grupu, kuras spēlē sirsnīgas, maigas un nomierinošas melodijas, kuras jums noteikti palīdzēs aizmigt. Vajag tikai atvēlēt tam laiku un sameklēt to, kura jums patīk vislabāk.