Mūsdienu mūzikas stili

By | June 2, 2016

muzikas stili

Izcili, talantīgi un ģeniāli mūziķi, reti kad ievēro, kaut kādus noteiktus rāmjus un reti kad, pieturas pie viena, noteikta stila mūzikas spēlēšanas. Ja, vēl vērā ņemam to, ka mūsdienu masveida mūzika attīstās neiedomājami ātros tempos, tad jāsaka, ka šiem rāmjiem t. i. stiliem, nav izteiktu robežu.
Tomēr, tiem cilvēkiem, kuri ar mūziku nodarbojas profesionālā līmenī vai arī mūzikas melomāniem ir vienkārši nepieciešams orientēties daudzveidīgajos mūzikas stilos, it īpaši tad, ja viņi ir saistīti ar mūsdienu mūzikas industriju.

Pirms, mēs jums stāstam, kas tad ir mūzikas stils, pacentīsimies noskaidrot, ko nozīmē jēdziens “mūzikas stils”? Uzreiz, gribam pasargāt no nesaprašanas un no divu dažādu lietu jaukšanas – stils un žanrs. Vārds žanrs ir cēlies no franču valodas vārda “genre” – dzimta, un mūzikas pasaulē tam ir ļoti plašs jēdziens, kurš nosaka muzikālā skaņdarba veidu. Stils – tas ir saistīts ar valodu, to, kādā veidā muzikants izpaužas. Tagad mēs runājam, konkrēti par stiliem un par tiem, mēs jums pastāstīsim zemāk.

Tautas mūzika.
Tāda veida mūzika, savu apzīmējumu (folk music), kuru ļoti plaši pielieto arī mūsdienās, saņēma pagājušā gadsimta beigās un to pielieto daudzu pasaules valstu kultūrās. Pats mūzikas veids ir dzimis daudz agrāk un ir viens no pirmajiem mūzikas veidiem visā pasaulē. Šo mūzikas veidu iedala trīs žanros: instrumentālajā, dziesmu un deju.

Blūzs.
Šis mūzikas stils dzima jau XIX. gadsimtā, bet plašu popularitāti ieguva nākošā gadsimta sākumā. Blūzs ir vairāku afroamerikāņu mūzikas virzienu apvienojums: “darba dziesmu”, “spirituals” u. c. Ļoti lielu ietekmi blūzs atstāja uz citu mūzikas stilu rašanos, pārsvarā jau uz pop – mūzikas, džeza un rokenrola.

Džezs.
Džezam, kurš ir radies pateicoties blūzam, ir raksturīgs milzīgs, aizraujošs spēks, ugunīgums un improvizācija. Galvenā šī stila īpašība ir daudzpusīgs ritms, kurš ir dibināts uz sinkopes pamatiem. Džezs tiek uzskatīts par elitāru mūziku, kura attīstījās pateicoties tam, ka muzikanti bija gatavi apgūt jaunus mūzikas ritmus un harmoniju. Daudzus džeza veidus var uzskatīt par profesionālas mūzikas virzienu.

Rokenrols.
XX. gadsimta vidū, ASV piedzima rokenrols. Šis mūzikas veids apvieno sevī neiedomājami milzīgu un pirmajā mirklī, liekas, ka nesavienojamu, mūzikas žanru skaitu. Rokenrola galvenā atšķirība – skaidrs ritms un atvērta izpildīšana. Rokenrola robežas ir manāmi paplašinājušās un pateicoties tam, ir radies jauns, patstāvīgs mūzikas stils – rok – mūzika.

Rok – mūzika.
Rok – mūzikai ir ļoti īpašs, tikai tai piemītošs, ritms, tajā ir apvienoti ļoti daudzi mūzikas virzieni, sākot ar pop – roku, brit – roku, tie ir vieni no vieglākajiem šīs mūzikas variantiem. Šajā stilā tiek apvienoti arī ļoti smagi un agresīvi mūzikas varianti: det – metāls (death metal), treš – metāls (thrash – metal), hārdkors (hardcore) u. d. c. Šie rok – mūzikas žanri ir cieši saistīti ar subkultūrām: hipijiem, pankiem, gotiem, metālistiem un citiem.

Elektroniskā mūzika.
Šis mūzikas veids apvieno mūzikas skaņdarbus, kuri ir radīti ar elektronisko tehnoloģiju un instrumentu palīdzību, kā arī ir veidoti ar specializēto datoru programmu un sintezatoru palīdzību. Šis mūzikas žanrs, sevi apliecināja XX. gadsimta otrajā pusē un apvieno sevī plašu dažādu žanru un stilu spektru.

Hip – hop mūzika.
1979. gadā, ASV, afroamerikāņu vidē radās jauns mūzikas stils – hip – hop, kurā ir apvienoti divi elementi: reps un ritms, kuru izvēlas dīdžejs. Hip – hopam, tieši tāpat, kā augstāk minētajiem mūzikas stiliem, ir ļoti daudz žanru.

Visi, šie mūzikas stili, mūsdienās ir ļoti populāri. Mēs, noteikti, neiepazīstinājām jūs ar visiem mūzikas stiliem, bet tikai ar vispopulārākajiem. Visi augstāk minētie stili ir pamats, kuru izmanto mūsdienu mūziķi un komponisti, radot savus muzikālos skaņdarbus. Pateicoties šim pamatam un muzikālo stilu daudzveidībai, parādās jauni muzikālie virzieni.