Kādu mūziku labāk klausīties, atrodoties pie automašīnas stūres?

By | October 7, 2016

auto-muzika

Mūsdienās ir grūti iedomāties automašīnu, kurā neskan mūzika. Tagad, mūzikas klausīšanās ierīces nav nekāda dzīves greznība, bet gan ikdienā nepieciešama lieta. Daudzi, automašīnu īpašnieki ir gatavi iztērēt milzum daudz naudas, lai mūzikas skanēšanu automašīnā padarītu pēc iespējas kvalitatīvāku. Ko tad cilvēki klausās atrodoties pie stūres? Cik cilvēku, tik izvēļu, vieni dot priekšroku pašmāju mūzikai un labprāt klausās latviešu dziesmas, citi izvēlas klasisko mūziku, citi ārzemju mūziku, citiem atkal patīk instrumentālā mūzika, bet citi cilvēki šodien klausās kaut ko vienu, bet rīt, jau kaut ko radikāli citu. Tas, ka mums patīk klausīties mūziku, atrodoties pie automašīnas stūres ir skaidrs, bet vai daudzi no mums ir aizdomājušies par to, kā mūzika iespaido cilvēka psihi un kā mainās mūsu braukšanas stils, atkarībā no tā, kāda mūzika skan?

Piemēram, zinātnieki ir konstatējuši, ka klausīties klasisko mūziku nav nemaz tik labvēlīgi, kā mums tiek apgalvots. Kāpēc? Tāpēc, ka klasiskā mūzika nomierina un harmonizē, no vienas puses tas it kā ir ļoti labi, bet no otras puses tāda mūzika veicina atslābināšanos un jūs nemanot varat aizmigt. Daudzi eksperti apgalvo, ka automašīnu vadītāji mūziku ieslēdz tikai tad, kad viņiem ir garlaicīgi vieniem pašiem atrasties automašīnā vai arī tad, kad automašīnā atrodas skaļa kompānija un jautrības uzturēšanai tiek ieslēgta arī mūzika. Gandrīz puse, automašīnu vadītāju, skaļu mūziku ieslēdz tajā brīdī, kad viņiem ir ļoti sagribējies gulēt, kaut gan speciālisti tādos brīžos iesaka apstādināt automašīnu, izkāpt no tās un paelpot svaigu gaisu, tāpēc, ka ne jau jebkura mūzika ir spējīga pamodināt.

Atrodoties pie stūres nedrīkst klausīties arī pārāk mierīgu mūziku un mūziku, kurā gribas iedziļināties un saprast vārdu jēgu. Tādas dziesmas un mūzika padara vadītāju izklaidīgu, viņš nepievērš ceļam vajadzīgo uzmanību un jebkurā brīdī ir spējīgs pazaudēt kontroli par automašīnu un ceļu, kā arī kļūt par iemeslu satiksmes negadījumiem. Ceļu drošības policija ir kategoriski noskaņota pret to, ka automašīnu vadītāji ieslēdz mūziku pārāk skaļi un atver logus. Šajā brīdī autovadītājs ir pilnība norobežojies no kopējās ceļu satiksmes, nedzird skaņu signālus, u. t. t. Tāds autovadītājs neapzināti nodara pāri ne tikai sev, bet arī apkārtējiem autovadītājiem, kuri neapzināti pagriezīs galvu uz tāda skaļi skanoša “dzelzs zirga” tuvošanos un rezultātā zaudēs modrību uz ceļa. Ir labi, ja viss beigsies labi, bet kādreiz uz ceļa katra sekundes daļa ir ļoti svarīga.

Enerģiska, klubu mūzika, kura tiek atskaņota tehno stilā arī ir spējīga negatīvi ietekmēt automašīnas vadītāja braukšanas stilu. Tāda mūzika provocē autovadītāju pārkāpt noteikumus, daudzi šo apgalvojumu noteikti ir pārbaudījuši praksē. Klausoties tādu mūziku, gribas braukt ātrāk, bet tas jau ir pārkāpums, gribas apdzīt citas automašīnas, riskēt, kā arī pārkāpt citus noteikumus. Tas viss sanāk nejauši, it kā pats no sevis un tu tajā brīdī pat neapjaut, kas notiek. Tieši tādu pašu efektu var radīt “smagās mūzikas klausīšanās”, roka un metāla klausīšanās.

Vislabāk ir ieslēgt ne sevišķi ātru mūziku un tās varētu būt muzikālas kompozīcijas bez vārdiem. Klausoties tādu mūziku, jūs būsiet koncentrējies uz braukšanu, uzmanīgi skatīsieties uz ceļu un neradīsiet nepatīkamus mirkļus ne sev, ne citiem automašīnu vadītājiem.